Tempo wzrostu produkcji przemysłowej Chin spadło do najniższego poziomu od 17 lat

Tempo wzrostu produkcji przemysłowej Chin spadło do najniższego poziomu od 17 lat

psav zdjęcie główneJak podkreśla agencja Reutera, czwartkowe dane pokazały jednak również wzrost inwestycji w nieruchomości i stabilny poziom wzrostu sprzedaży detalicznej, co sugeruje, że chińska gospodarka nie znajduje się w fazie ostrego spowolnienia.
Wzrost produkcji przemysłowej wyniósł w dwóch pierwszych miesiącach roku 5,3 proc., w porównaniu z 5,7 proc. w grudniu ub.r. Chiny nie publikują osobno danych styczniowych, lecz łączą je z lutowymi, by uniknąć zakłóceń związanych z chińskim Nowym Rokiem, który jest świętem ruchomym.
Według komentatorów przynajmniej częściowo winne są karne cła na chińskie towary wprowadzone przez USA w ramach toczonego przez oba kraje sporu handlowego. Ogłoszone w ubiegłym tygodniu dane dotyczące handlu zagranicznego wykazały największy spadek eksportu z Chin od trzech lat.
„Z powodu tarć handlowych wiele fabryk spieszyło się z importem i eksportem, by zdążyć przed księżycowym nowym rokiem. Obecnie przeszły one w stan ostrożnej obserwacji i wyczekują, by zobaczyć, czy taryfy zostaną zniesione” – ocenił analityk z firmy Guotai Junan Securities Lin Longpeng, cytowany przez dziennik „Financial Times”.Wiceminister handlu ChRL Wang Shouwen powiedział niedawno, że USA i Chiny komunikują się ze sobą „dniem i nocą”, nie szczędząc wysiłków, by osiągnąć porozumienie handlowe. Według niego powinno ono zakładać zniesienie wszystkich karnych i odwetowych ceł.
Urzędnik państwowego biura statystycznego Li Xiru ocenił, że zwolnienia pracowników z firm nastawionych na eksport spowodowały w ubiegłym miesiącu wzrost bezrobocia. Stopa bezrobocia, obliczana w Chinach na podstawie badań ankietowych, wyniosła w lutym 5,3 proc. (w grudniu 4,9 proc.). Wciąż jest ona jednak niższa od zakładanych przez rząd na ten rok 5,5 proc.
Według agencji Reutera odnotowany w dwóch pierwszych miesiącach roku wzrost sprzedaży detalicznej na poziomie 8,2 proc. rok do roku był nieco wyższy od oczekiwań i równy wzrostowi zanotowanemu w grudniu. Tempo wzrostu wciąż oscyluje jednak w okolicach najniższego poziomu od 15 lat – podkreśla brytyjska agencja.
Zdaniem Reutera w 2019 roku należy się spodziewać – oprócz zapowiadanych przez władze cięć podatkowych i wzrostu wydatków publicznych – także zwiększenia wsparcia dla gospodarki za pomocą polityki pieniężnej. Pomimo tego wsparcia analitycy w ankiecie brytyjskiej agencji prognozują wzrost chińskiej gospodarki w bieżącym roku na poziomie 6,2 proc., w porównaniu z 6,6 proc. w roku 2018.>>> Czytaj też: Prezes Huawei: Amerykanie zniechęcają inwestorów i szkodzą swojej reputacji

Comments are closed.