Koreańczycy wybudują w Polsce fabrykę separatorów baterii za 1,5 mld zł

Koreańczycy wybudują w Polsce fabrykę separatorów baterii za 1,5 mld zł

psav zdjęcie główne”Cieszę się, że kolejna firma doceniła potencjał inwestycyjny naszego kraju. Polska jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, szczególnie tych, którzy wykorzystują nowoczesne technologie i rozwijają przyszłościowe sektory gospodarki” – podkreślił, cytowany w piątkowym komunikacie wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.
Zaznaczył, że stajemy się wiodącym państwem w Europie w sektorze elektromobilności, głównie jako producent baterii i jej składowych. „Inwestycja ta jest potwierdzeniem pozytywnego klimatu dla inwestorów, pokazuje również, że potrafimy łączyć politykę ekonomiczna kraju z oczekiwaniami liczących się uczestników rynku” – powiedział wiceszef MPiT.
W zlokalizowanej na Śląsku fabryce SK Innovation kwartalnie ma powstawać 470 mln m kw. separatorów. „Rozpoczęcie produkcji planowane jest na koniec 2021 roku. Przy produkcji separatorów pracować ma co najmniej 300 osób” – czytamy. W uruchomienie fabryki południowokoreański gigant zdecydował zainwestować blisko 1,5 mld zł – dodano.
„Obecnie produkujemy 360 milionów metrów kwadratowych separatorów litowo-jonowych w Jeungpyeong w Korei. Dzięki nowym inwestycjom w Chinach i Polsce, począwszy od czwartego kwartału 2021, moce produkcyjne naszej firmy wzrosną do 1,2 miliarda metrów kwadratowych rocznie” – zaznaczył, cytowany w komunikacie, Rho Jaesok reprezentujący SK Innovation.
Jak wyjaśnił Krzysztof Senger wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w 2018 roku Polska była na tzw. „krótkiej liście” inwestora, ale firma nadal zastanawiała się nad wyborem miejsca. Inwestor zgłosił się do Agencji na początku zeszłego roku z prośbą o pomoc m.in. w doradztwie lokalizacyjnym. „Współpracę rozpoczęliśmy jeszcze na etapie wyboru kraju. W oparciu o preferencje inwestora, uwzględniając logistyczne wymagania projektu, zaprezentowaliśmy SK Innovation tereny inwestycyjne w trzech województwach południowej Polski” – wyjaśnił Senger.
Senger przypomniał, że to kolejna w ostatnim czasie inwestycja przedsiębiorstwa koreańskiego zakończona pomyślną dla Polski decyzją. Obecnie PAIH prowadzi 11 projektów inwestycyjnych z Korei Południowej o wartości ponad 2 mld euro. „Ten projekt pokazał, że polska strona – od szczebla centralnego do lokalnego – potrafi obsłużyć inwestycję w szybszym tempie i dużo sprawniej niż konkurencja w regionie” – ocenił. Wyjaśnił, że odkąd zapadła decyzja, że inwestycja będzie realizowana w Polsce, „projekt bardzo urósł”. „Moce przerobowe fabryki będą większe niż pierwotnie zakładał inwestor” – powiedział Senger.
Jak podkreśliła Agencja, SK Innovation jest jedną z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Spółka zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty.
Ze względu na prężny rozwój rynku elektromobilności, SK Innovation zdecydowała się stworzyć globalną sieć produkcyjną separatorów do baterii elektrycznych i umiejscowić ją zarówno w Azji (Korea Południowa oraz Chiny), jak i w Europie.
Według prognoz spółki 68 proc. produkcji polskiego zakładu SK Innovation będzie trafiać na eksport, w przeważającej mierze na rynek europejski. >>> Czytaj też: Padł rekord produkcji samochodów w fabryce Volkswagen Poznań

Comments are closed.